Royal Institution Mathematics Masterclasses

for young people in Cambridgeshire


Home    Programmes    Sponsors    Useful links    Primary masterclasses
Quotes from participants    2005-2006 information    Contact details    Pictures   

Programme 2005-2006

First Series

17th September*  The Committee/Jo Scholten  Mathletics/tba
24th September  Lyndon Baker  So you think you know your tables?
1st October  Cathy Smith and Nick Goldman  What is the time between a chimp and a human?
8th October*  Alan Davies  Exceling maths
15th October  Jim McElwaine  tba
* Please note alternative venue

Click here for more information about the first series.

Second Series

5th November  The Committee / Imre Leader  Mathletics / Networks
12th November  Chris Warner  Algebra, Shape and Clock Numbers
19th November  Keith Carne  Making Surfaces out of Triangles
26th November  Dennis Richardson  Graphing with a Calculator
3rd December  Claire Ellis  The Secret World of Codes and Codebreaking


Click here for more information about the second series.

Third Series

21st January  The committee  Mathletics / Strategy Games
28th January  Cathy Smith  What is the time between a chimp and a human?
4th February  Tom Korner  How to do things
25th February*  David Ingram  Robot Exploration Strategies
4th March  Alan and Toni Beardon  Golden Ratio
*Please note alternative venue

Click here for more information about the third series.



Programme 2004-2005

First Series

18th September  The Committee  Mathletics
25th September  Lyndon Baker  In the Mathematical Satchel
2nd October*  Alan Davies  Excel-ing Maths
9th October  Alan Parr  Mathematical Games and Scientific Exploration
16th October  Imre Leader  Trees
* Please note alternative venue

Click here for more information about the first series.

Second series

6th November  Dennis Richardson  Graphing with a Calculator
13th November  Helen Mason  Our Dynamic Sun
20th November  Alan and Toni Beardon  Golden Thoughts
27th November  Tim Rowland  Base Tricks
4th December  John Godwood  Strategy Games


Third series

22nd January*  Peter Robinson  Maths into Electronics
29th January  Julia Anghileri  Sorting It Out
5th February  Keith Carne  Codes
26th February  Jenny Piggott  The Same but Different?
5th March  Martin Hyland  Area
* Please note alternative venue.

Click here for more information about the first series.

Programme 2003-2004

First Series

20th September  The Committee  Mathletics
27th September  Shirley Stewart  Tiling Rectangles with Squares
4th October  Lyndon Baker  Working Systematically
11th October*  Alan Davies  Title to be confirmed
18th October  Alan Parr  Mathematical Games and Scientific Exploration
* please note alternative venue

Click here for more information about the third series.

Second Series

8th November  Imre Leader  Polyominoes
15th November  Marj Batchelor  What's so good about right angles?
22nd November  Dennis Richardson  Graphing with a calculator
29th November  Tim Rowland  Mathematics in "The News"
6th December  Martin Hyland  Area


Click here for more information about the second series.

Third Series

Details yet to be confirmed.



Programme 2002-2003

First Series

14th September*  The Committee
Sarah Hampton
  Mathletics
Alien Numbers
21st September*  Shirley Stewart  Tiling Rectangles with Squares
28th September*  Dennis Richardson  Graphing with a Calculator
5th October  Keith Carne  Title to be confirmed
12th October  Alan Parr  Mathematical Games and Scientific Exploration
* the first three workshops in this series will be held in Trinity College, not Trinity Hall

Click here for more information about the first series.

Second Series

2nd November  Tom Korner  Calculating, Marrying, Voting; A Guide to (almost) Anything
9th November  Lyndon Baker  Old Chestnuts
16th November*  Grae Worster  Curves and Slopes and Bits of Rope
23rd November*  Cathy Smith  Cabri Geometry
30th November  John Godwood  Reflecting on Reflecting
* please note different venue

Click here for more information about the second series.

Third Series

25th January  Helen Mason  Beyond the rainbow - the sun from space
1st February  Tim Gowers  How natural, eal, complex or irrational are natural, real, complex or irrational numbers?
8th February  Julia Anghileri  Just sorting things out
1st March*  Peter Robinson  Turning mathematics into electronics
8th March  Imre Leader  Partitions
* please note different venue

Click here for more information about the third series.

Programme 2001-2002

First Series

15th September  Toni Beardon  Mathletics
22nd September  Shirley Stewart  Tiling Rectangles with Squares
29th September*  Cathy Smith  Cabri Geometry
6th October  Alan Parr  Mathematical Games and Scientific Exploration
13th October  Alan Davies  Magical Maths

Second Series

3rd November*  Lyndon Baker  REPEAT N [REPEAT M [FD ON RT OUT]]
10th November  Tim Rowland  The pursuit of perfect numbers
17th November  Keith Carne  Strange Geometries
24th November  Alison Clark-Jeavons  As easy as One Two Three
1st December  John Godwood  Reflecting on reflecting

Third Series

26th January  Dennis Richardson  Graphing with a calculator
2nd February*  Geoff Dellow  Creativity with Flash!
9th February  Herbert Huppert  Dimensional Analysis
2nd March  Rob Eastaway  Rhumbas and numbers
9th March  Imre Leader  Polyominoes




Programme 2000-2001

First Series

Second Series

Third Series


Last modified: January 10, 2006